W mediach
Pokoje na drzemki, sauny i masażyści. Tak dba się o well-being pracowników.
W komentarzu eksperckim Ewa Stelmasiak tłumaczy dlaczego ważne jest, by myśleć o działaniach wellbeingowych w firmie w sposób strategiczny, a nie wyłącznie jako sympatycznych, jednorazowych akcjach.
Doing well by being well – doing well by doing good
Co wellbeing ma wspólnego ze społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR)? W artykule dla Contact Magazine wydawanego przez British-Polish Chamber of Commerce Ewa Stelmasiak wyjaśnia dlaczego wellbeing i CSR są naturalnymi partnerami.
„10 tysięcy kroków”
Dlaczego warto spacerować oraz czy 10 tysięcy kroków dziennie powinno być naszym złotym standardem to temat rozmowy redaktor Marty Januszewskiej z Ewą Stelmasiak #radioJedynka #PiątaPoraRoku 16 października 2018 roku.
Work-Life Balance
Work-Life Balance: spełnienie w łączeniu różnych sfer życia czy wyrabianie się w określonych rolach? Ewa Stelmasiak dzieli się swoją perspektywą coacha wellness.
„Jak nabrać dystansu, żyć tu i teraz, i być szczęśliwym?”
Techniki, które pomagają odzyskać równowagę i podejmować dobre decyzje. Ewa Stelmasiak w dziale Psyche magazynu Shape.
„Kołowrót myśli – jak go wyciszyć?”
O tym jak sobie radzić z natłokiem myśli i żyć pełnią obecności Ewa Stelmasiak opowiada Andrzejowi Dybowskiemu z portalu Polska Mówi.
„Jak dbać o siebie i swój dobrostan”
W audycji przygotowanej we współpracy z portalem Polska Mówi prowadzący Andrzej Dybowski rozmawia z Ewą Stelmasiak o tym jak dbać o siebie i swój dobrostan.
„Jak dać sobie radę, nie dając rad?”
W kulturze, która gloryfikuje wiedzę opartą na linearnym myśleniu oraz szybkim rozwiązywaniu problemów, udzielanie i otrzymywanie rad stało się społeczną normą w komunikacji międzyludzkiej. Wniknięcie w to, co naprawdę dzieje się podczas udzielania lub przyjmowania nieproszonej rady, stawia zasadność tego zwyczajowego działania pod znakiem zapytania.
„Życie w świecie Wellness”
Jak bardzo nieautentyczni musimy być, aby uchodzić za normalnych. John W. Travis w rozmowie z Ewą Stelmasiak, czyli o tym jako budować prawdziwe więzi, na których opiera się świat wellness: życie świadome, proste i zdrowe – po prostu dobre.
„Well-being pracowników – więcej niż dobre samopoczucie”
Pozytywne nastawienie i dobre samopoczucie korzystnie wpływają na całość funkcjonowania człowieka, w tym relacje w pracy i jego efektywność zawodową, ale to poczucie sensu jest prawdziwym motorem zaangażowania.
„To co obdarzamy uwagą, ma szansę rozkwitnąć”
W dobie gdy świat pędzi i wszystkiego jest za dużo, towarami luksusowymi nie są już tylko perfumy, ekskluzywne samochody i nieruchomości. Najbardziej pożądane, mało dostępne i bezcenne wydają się dziś być czas i przestrzeń dla siebie. To dlatego warto sięgnąć po odpoczynek w skali mikro.
„Czy dobre życie to sprawa medycyny?”
Koncepcja wellness tworzona była przez lekarzy, począwszy od lat 60. ubiegłego wieku, w czasach tzw. ruchu potencjału ludzkiego, i oznacza przede wszystkim jakość życia człowieka. Teoria wellness wnosi do medycyny przesłanie, że człowiek może prowadzić dobre życie, niezależnie od stanu swojego zdrowia.
„Medice, Cura Te Ipsum. Zrób głęboki wdech i zacznij od redukcji stresu!”
Jak sobie radzić z presją związaną z odpowiedzialnością zawodową i przeciążeniem? Na to pytanie każdy lekarz i pracownik ochrony zdrowia ma swoją własną odpowiedź. Świadomi wagi działań o charakterze prewencyjnym, niektórzy proaktywnie zajmują się tematem niwelowania skutków stresu i napięcia, inni czekają – uporczywie ignorując sygnały wysyłane im przez ich własne organizmy. Jednym ze sprawdzonych sposobów niwelowania stresu jest świadomy oddech.
„Well-being w miejscu pracy. Rozwój pracowników i świadomość pracodawcy”
Koncepcja zrównoważonego rozwoju stanowiła w ostatnich latach jeden z kluczowych elementów debaty o światowej gospodarce i zarządzaniu zasobami naturalnymi. Jej założenia jako fundamentu trwałej efektywności można również odnieść do zarządzania kapitałem ludzkim w organizacji. Wejście na rynek pracy ceniącego jakość życia pokolenia milenialsów to dodatkowy argument, by obszarem well-being w organizacji zająć się właśnie teraz.
„Well-being – więcej zabawy w pracy!”
Każdy lubi robić to, w czym jest dobry. To dlatego odwoływanie się do mocnych stron pracowników: ich umiejętności, talentów i możliwości, stanowi drogę do tego, by ciesząc się z twórczej zabawy osiągali większą produktywność. Związane z tym pozytywne stany afektywne stanowią jeden z kluczowych aspektów well-being, ale nie jedyny.
„Well-being pracowników – trend czy strategia?”
Efektywność pracy od zawsze stanowiła obszar zainteresowania pracodawców. Aby ją zwiększać należy brać pod uwagę nie tylko systemy zarządzania, ale również jakość życia w miejscu pracy. Obecnie firmy z całego świata odkrywają korzyści płynące z podejścia uwzględniającego dobrostan pracowników. Jednym z jego aspektów jest sposób urządzania biur.
„Blade Twarze”
Bycie „zagonioną” to dla wielu Polek powód do dumy. Czerpią satysfakcję z tego, że potrafią wykorzystać każdą chwilę na realizację kolejnych zadań i zaspakajanie cudzych potrzeb. Niektóre kobiety zdają się opierać poczucie własnej wartości na tym, jak bardzo są zajęte – mówi coach wellness i zdrowia Ewa Stelmasiak.
„Jak żyć w dobrostanie mimo cukrzycy?”
Rozpoznanie cukrzycy oznacza dla pacjenta zmianę stylu życia, diety, przyzwyczajeń i wprowadzenie nowych nawyków. Czeka go sporo pracy. O tym, jak prowadzić satysfakcjonujące życie mimo przewlekłej choroby rozmawiamy z Ewą Stelmasiak – coachem zdrowia i wellness, założycielką The Wellness Institute Piękne Zdrowe Życie.
„Posłuchaj ciała, otwórz się na siebie”
Ciało jest narzędziem do kontaktu z duszą i umysłem. Kiedy identyfikujemy się z nim za bardzo, myśląc, że „jesteśmy naszym ciałem” w duchu materializmu i redukcjonizmu, nie mamy racji. Kiedy umartwiamy się w ascezie ignorując jego potrzeby, również błądzimy. Do ciała-umysłu-ducha należy podejść w zrównoważony sposób dbając o potrzeby każdego z poziomów istnienia.
„Życie wciska się w każdą lukę”
– Jako coach pomagasz między innymi znaleźć równowagę w życiu. Ale w przypadku świeżo upieczonej mamy ona jest chyba niemożliwa do osiągniecia…
– To zależy, jak ją definiujemy. Jeśli jako sytuację, w której jest „po równo” np. obowiązków i odpoczynku, albo czasu poświęcanego sobie i czasu poświęcanego innym, to rzeczywiście masz rację.
Wywiad z Ewą Stelmasiak w Radio Lublin
Dobry wieczór Pani Redaktor, dobry wieczór Państwu. Rzeczywiście dzisiaj w Lublinie odbyła się… odbywa się – jeszcze trwa, również jutro konferencja na temat stylu życia i zdrowia, i miałam tam przyjemność wygłosić wykład na temat wellnesscoachingu: „7 kroków do tego jak wprowadzić trwałą zmianę w swoim stylu życia”.
Odsłuchaj wywiadu lub przeczytaj transkrypt.